PROFESJONALNE OŚWIETLENIE BIURA
Projektowanie oświetlenia w biurach to proces mający ogromne znaczenie dla komfortu pracy i efektywności pracowników. Właściwie zaprojektowane oświetlenie nie tylko tworzy przyjemną atmosferę, ale również wpływa na nasze samopoczucie i zdolność skupienia. Istnieje wiele czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas projektowania oświetlenia biurowego. Pierwszym aspektem jest jakość światła. Światło powinno odzwierciedlać naturalne warunki i być przyjazne dla oka. Odpowiednia temperatura barwowa jest kluczowa, dla uzyskania komfortowych i optymalnych warunków oświetleniowych. Należy unikać zbyt ciepłego lub zbyt zimnego światła, które może wpływać negatywnie na koncentrację i samopoczucie.
Kolejnym ważnym elementem jest równomierne rozproszenie światła. Należy eliminować ostry kontrast między płaszczyzną biurka, a strefami komunikacji oraz minimalizować odblaski i efekty olśnienia, aby zapewnić komfort wzrokowy i redukcję zmęczenia oczu.
Nowoczesne technologie automatyki budynków oferują zaawansowane możliwości sterowania oświetleniem. Oprawy z zasilaczami DALI oraz systemy typu KNX pozwalają na precyzyjną regulację natężenia światła i tworzenie scen oświetleniowych dostosowanych do różnych potrzeb. Dzięki nim można stworzyć harmonogramy oświetlenia, uwzględniające pory dnia czy konkretne wydarzenia. Zapewniają także płynną regulację natężenia światła, która jest komfortowa dla oka i bardziej naturalna niż nagłe zapalenie lub wygaszenie światła, bowiem uwzględnia okres akomodacji oka, które wyewoluowało w okresie, gdy światło zmieniało się głównie rano i wieczorem. Dziś natomiast żyjemy w ciągłym otoczeniu ekranów i źródeł sztucznego światła co po wielokroć szybciej eksploatuje nasze naturalne mechanizmy widzenia.
Dobrze zaprojektowane oświetlenie to jednak nie tylko higiena pracy ale także wygląd opraw, które mają oddać charakter firmowego wnętrza i być spójne całą aranżacją nie tylko przestrzeni biurowej ale również całej architektury budynku. Jest to szczególnie istotne gdy mamy do czynienia ze szklana fasadą , która eksponuje źródła światła. Dla obserwatora z zewnątrz jest to czynnik niezwykle istotny ponieważ ma wpływ na odbiór całej bryły budynku. Może harmonizować z architekturą lub jej przeczyć tworząc dysonans percepcyjny co osłabia jakość estetyki budynku.
W nowej siedzibie firmy Wutkowski sp. z o.o. było to nie lada wyzwanie właśnie z uwagi na spektakularną architekturę biurowca. Prócz projektu oświetlenia bazowego niezwykle istotne okazało się oświetlenie pośrednie, którego zadaniem było stworzenie odpowiedniego efektu po zmierzchu. Oświetlanie szklanego budynku źródłami światła skierowanymi na elewację nie jest dobrym pomysłem ponieważ tworzy nieprzyjemne dla oka punktowe odbłyski oraz ukazuje osadzający się na elewacji kurz. Pomysł na atrakcyjny wygląd obiektu po zmierzchu był taki by budynek iluminował z wnętrza. Aby osiągnąć taki efekt potrzebne było równomierne rozproszone światło, które uzyskaliśmy oświetlając biały sufit we wnętrzach. Założenie to było o tyle trudne do realizacji, że trudno przewidzieć dokładny efekt końcowy nawet korzystając z profesjonalnych programów do projektowania oświetlenia z uwagi na to, że najbardziej istotny był współczynnik odbicia światła od płaszczyzny sufitu.
Do wyniku projektu należało założyć margines błędu i aby mieć możliwość precyzyjnego dostrojenia światła podczas uruchamiania całego systemu, skorzystaliśmy z opraw, które miały możliwość regulacji kierunku strumienia świetlnego.
Końcowy efekt spełnił nasze oczekiwania,a przyjemne ambientowe światło we wnętrzach spotkało się z pozytywnymi reakcjami pracowników.
Dodaj komentarz